יוגה צחוק

הקדמה בנימה אישית: logo4

את היוגה צחוק פגשתי ב 2007 שמעתי על זה…אבל לא ידעתי מה זה בדיוק…לאט ומכל כיוון שמעתי עוד ועוד ובחרתי לחוות. לפני כמה שנים טובות השתתפתי באירוע ,דווקא של קופת חולים כללית, שהשיקה לין חדש של מוצרי בריאות ובין לבין היו שם כל מיני הפעלות. אני אישית ערכתי שם קריאות בקריסטלים (שכמובן זה כיף גדול) ואנשים באו וסיפרו לי כמה כיף ומרענן היה ביוגה צחוק… הלכתי להתנסות..וצחקתי עד מאד..סתם ככה בלי סיבה. מאז אני בעצם חברה ומלווה את קהילת היוגה צחוק בישראל..אני משתתפת בפסטיבלים שלהם, בכנסים ובימי היוגה צחוק הבין לאומיים. כשאני אומרת משתתפת אני מתכוונת שקריסטלים ואני מגיעים לאירועים ואני סוג של תומכת תהליכים (אם תרצו) עושה סדנאות על קריסטלים,  עורכת טקסים לריפוי אדמה/אדם/אישה בליווי הקריסטלים…וגם ובעיקר משתתפת בסדנאות וצוחקת וצוחקת….

אני מכירה חברים רבים בקהילה וחברה אישית של כמה מהם.

רק ב אוגוסט 2014 בעיצומה של מלחמת צוק איתן בחרתי לפנק את עצמי ולקבל מתנה קורס מנחי יוגה צחוק..ואם כבר ..אז כבר…The best.

המורות שלי היו ד"ר אוטה לימנט (כן רופאה נורמלית לחלוטין מתל השומר) שהביאה את השיטה מחו"ל ושיפרה ארווס בהחלט האחת והיחידה חברתי מזה שנים מורה וותיקה ביוגה צחוק שהביאה וחיברה את היוגה צחוק למערכת החינוך, לפסגה, לאוניברסיטת בר אילן, לצבא…אתם מבינים…צחוק זה עניין בריא ומאד רציני וגם אקדמי!!!

 היום אני מנחת יוגה צחוק מוסמכת ומאושרת….הקמתי מועדון יוגה צחוק במעטפת הפעילות של פורום נשות גדרה בהתנדבות.  אני מפעילה יוגה צחוק ושמחה במעגלי נשים, המסיבות יום הולדת לכל גיל כולל בני/ות מצווה, בבתי ספר יסודיים ותיכוניים, בארגונים ובצבא במפגשי גיבוש והצחוק…ממשיך להתגלגל והשמחה מצטרפת אליו באופן אוטומטי. באופן אישי היות ואני מחוברת אנרגטית לעולם הקריסטלים – אני תמיד משלבת גם עבודה עם קריסטלים במפגשי היוגה צחוק.

ואם אני כבר עושה משהו …אז…אני רצינית ועד הסוף..במרץ 2015 חוגגת שיטת היוגה צחוק 20 שנה מאז היוולדה..בכנס בין לאומי עם מנחים מכל העולם  מכ 30 ארצות..עם ממציא השיטה ד"ר מדאן קטאריה…זה קורה בפריז…ואני מצטרפת למשלחת של מנחי יוגה צחוק שיוצאת מישראל יחד עם שתי מורותי  ד"ר אוטה לימנט (כן אותה רופאה נורמלית לחלוטין שסיפרתי קודם עליה)  ושפרווה ארווס (בהחלט האחת והיחידה בתחום) ועוד מנחות..החוויה היא שממש זכיתי עכשיו להתחבר לקהילה עוד יותר ולא רק אנרגטית.

 מועדון יוגה צחוק בגדרה:

הקמתי בגדרה מועדון יוגה צחוק…יחד עם מורתי שפרה ארווס איילת יזרעאל במושבה בה אני גרה… המועדון הוקם במסגרת מעטפת הפעילות הקהילתית של "פורום נשות גדרה" (בו אני חברה פעילה בהתנדבות) . מועדון היוגה צחוק הזה נפגש פעם בשבוע בכל יום ראשון ולמשך שעה אנחנו צוחקות וצוחקות…את המועדון הפעלתי בהתנדבות במשך 3 שנים. עכשיו בשנתו הרביעית ממשיך המועדון לפעול עם 6 מנחות בניהולה של גלי טוויזר.

איפה: גדרה, רח' חיים הרצוג 22 א' בבית משפחת טוויזר. עלות סימלית של 30 ש"ח. 

ככה אנחנו נראים כשאנחנו צוחקים:

מעגל פורום 1

אז אחרי כל ההקדמה הזאת …..מה זה יוגה צחוק?

 יוגה צחוק היא שיטה המאפשרת לקבוצה של אנשים לצחוק יחד צחוק מדבק ומתגלגל. הצחוק לא תלוי בבדיחות או בהומור, אלא בשחרור טבעי של רפלקס הצחוק. הצחוק הינה התרופה הכי פשוטה ויעילה עבור הגוף נפש שלנו – זה כבר הוכח מדעית. צחוק של דקה= 20 דקות של פעילות גופנית ושורפת קלוריות וכמובן נהנים !!!

גוקים פורום 1

למה קבוצה?

ניתן לצחוק גם לבד לפי אותם עקרונות של היוגה צחוק, אולם הרבה יותר קל עם הקבוצה ועם אנשים המדביקים אותך בצחוק.

למה כדאי לצחוק?מחקרים מוכיחים את מה שהסבתות בכל העולם כבר תמיד ידעו:

"צחוק הוא תרופה מצוינת"

צחוק מנטרל את ההשפעה השלילית שיש למתח וסטרס על הגוף והנשמה שלנו. בזמן הצחוק אנו מחזקים את ההגנה של הגוף נגד מחלות (את מערכת החיסון). צחוק משכך כאבים. תפקוד כל תאי הגוף משתפר תחת השפעת צחוק.
בנוסף הצחוק גורם להרגשה טובה, לאופטימיות, מגביר יצירתיות, משפר יחסים בין אנשים. הוא מתנה אלוהית.

 עקרונות היוגה צחוק:

* הרעיון העומד אחרי היוגה צחוק אומר: שכל אחד יכול לצחוק ללא חוש הומור, ללא בדיחות, ללא קומדיות. תרגילי צחוק ללא סיבה.

 * יוגה צחוק הם למעשה תרגילי צחוק + תרגילי נשימה יוגיים, המחדירים לגוף ולמוח יותר חמצן והופכים אותנו ליותר בריאים ואנרגטיים.

 * ביוגה צחוק אנו מתרגלים תרגילי צחוק תוך כדי תנועה ומבטי עיניים, ואז הצחוק האמיתי פורץ החוצה.

 * מוכח מדעית, וללא כל ספק, כי זה לא משנה אם צוחקים באמת מבדיחה או מביימים צחוק, אותם חומרים משתחררים מהמוח לגוף. כמו: אינדרופינים, משככי הכאבים הטבעיים של הגוף.

 *ממציא השיטה  –  איך הכל התחיל?

בשנת 1995 דר' מדאן קטריה, רופא הודי הבין את כוחו של הצחוק. הוא החליט לפתוח "מועדון צחוק". חברי המועדון נפגשו בכל בוקר בגן ציבורי לשיתוף בדיחות. הרעיון היה מוצלח מאוד והקבוצה גדלה מיום ליום. אך כעבור שבועיים היא נקלעה למשבר קיומי כשמאגר הבדיחות הטובות אזל! המועדון ניצל ברגע האחרון כשדר' קטריה עבר לתרגילים עם צחוק יזום ללא גירוי מצחיק. מהר התגלה היתרון של הגישה החדשה: שליטה על כמות ועוצמת הצחוק.
מדאן קטריה ואשתו מדהורי הוסיפו לצחוקים תרגילי נשימה, מחיאות כפיים, חימום ומדיטציה וקראו לשיטה החדשה: "יוגה צחוק".
במהרה יוגה צחוק הפך להצלחה עולמית. היום צוחקים כ-7000 מועדונים ביותר מ-72 ארצות.

* משהו על התאפקות

משהו על התאפקות.  אני מאד אוהבת לשתף את חוויותיי בפייסבוק, באתר ובמידעונים שאני שולחת למחוברים אלי וכמובן גם להעלאות תמונות..כמוני כמוכם. ולמה כתבתי "התאפקות" כי הרבה פעמים אני רוצה להעלאות תמונות או סרטונים של הפעלות היוגה צחוק שאני עורכת, ולאחרונה היו מלא אבל ממש מלא, אירועים כאלה סביב יום המשפחה, יום האישה, פורים וסתם בלי סיבה למסיבה – היו מפגשי הורים וילדים בבתי ספר, היו הפעלות יוגה צחוק לילדי התיכונים – אך בזכות חיסיון ושמירת פרטיות הילדים לא מעלה תמונות לפיסבוק. רק שתדעו שאנחנו צוחקים המון ושמחים מאד. ועוד התאפקות פרטית אני לא מעלה תמונות של הנכדים המתוקים שלנו (למרות שמה זה בא לי) – בינינו מאותה הסיבה….אז מה נשאר? תראו איזה יוגה צחוק הנכדים שלי עשו עלי בהכנה לפורים. כן כן זאת בהחלט אני ספתא זבטה….חחח….

ספתא זפטה

* במרץ 2015 מלאו 20 שנה ליוגה צחוק 

 השתתפתי, כחלק מהמשלחת הישראלית,  בכנס מנחי יוגה צחוק עולמי, שנערך בפריז לחגיגה גדולה  

כולנו צוחקים בפריזכנס מקצועי שכלל מחקרים על תפקידי הצחוק ואיך זה עובד, והרבה שמחה וצחוק בהנחייתו של ד"ר מדאן קטרייה ממציא השיטה ו250 מנחי יוגההחבורה+האיטלקי רוברטוצחוק מכל העולם. בבלוג שלי סיכמתי את הכנס לרבות הרצאה ומדיטציה מעניינת וחשובה להרגעה. אפשר להקליד כאן ולהנות מהתכנים של תעוד הכנס בפריז. בתמונה בצד ימין אני הבלונדינית עם החולצה סגולה שורה שנייה אחרי ד"ר מדאן קטריה ואישתו מדורי. ובתמונה מצד שמאל המשלחת הישראלית וכמה נספחים, ואני מעל הדגל שלנו מחובקת על ידי ד"ר מדאן קטרייה. ובהמשך תמונה שלי בתחרות יוגה צחוק על הבמה יצירת הצחוק שלי הייתה המעבר ממחלה להחלמה (התחלתי את המסע חולה משופעת וחום גבוה – הצחוק ריפא הכל!)

  • ביולי 2017 השתתפתי בכנס מנחי יוגה צחוק עולמי נוסף בפרנקפורט בגרמניה
  • ממחלה להלחמה בכנס היוגה צחוק בפריז
  • בפברואר 2018 הייתי חלק מהקמתו והפעלות של כנס היוגה צחוק הראשון בישראל-בנס עמים.
  • ואף קיבלתי תעודת שגרירת יוגה צחוק עולמית מהמורים שלי מדאן ומדהורי קטרייה- האמת כבוד גודל.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מידע נוסף על  ארגון הגג של מנחי יוגה צחוק בישראל

https://www.laughteryoga.org.il/

כמו גם מידע על המהות של היוגה צחוק – היסטוריה  ומחקרים

https://www.laughter-yoga.net/


כל הזכויות שמורות - ריקי חן יהונתן - קסם הקריסטלים - © 2012
סמרטקיט - אינטרנט לקידום העסקים
דילוג לתוכן